Strona główna » Aktualności » Ciałopozytywność – co to znaczy? Kobieca pogadanka w SPAnko Ciałopozytywne Wellness.

Ciałopozytywność – co to znaczy? Kobieca pogadanka w SPAnko Ciałopozytywne Wellness.

Z racji tego, że od kilku lat moja sylwetka „grzecznościowo” jest określana mianem rozmiaru plus size, na siłę i bezwiednie zostałam zaszufladkowana w polskiej blogoferze, jako aktywistka body positive. Czym tak naprawdę jest ciałopozytywność i co oznacza? Jaka jest moja osobista definicja „bodypos” i dlaczego z powodzeniem stosuję ja w życiu codziennym? O tym dowiesz się czytając poniższą rozkminkę, oczywiście całą obsypaną brokatem i miłością do samej siebie!

Przeczytaj również:
Co to jest samoakceptacja?

Samoakceptacja warsztaty. Mój wkład w Projekt „Zmień siebie- Daj siebie”.

Jako dziecko miałam problem z samoakceptacją.

Samoakceptacja wywiad w Polskim Radiu Dzieciom.

Ciałopozytywność co to znaczy?

Rewolucja seksualna i kolorowe, hipisowskie lata 60. to okres pierwszych sygnałów ciałopozytywności. Można powiedzieć, że ogólne hasło epoki: „peace and love, drugs and rock and roll” były bardzo wdzięcznym tłem do sygnalizowania idei nurtu bodypositive. Wszystko zaczęło się w modzie, w której upatrywano dyktatury, nadmiernie wychudzonych sylwetek i dyskryminacji kobiet o większym rozmiarze. Hipisowska wolność i nawoływanie do kochanie siebie i wszystkich takimi jacy są, bez nacisku na to co powierzchowne, kielkowało w kierunku ciałopozytywności. Dziś ją kojarzymy z nieogolonymi pachami, brakiem makijażu i nadprogramowymi kilogramami właśnie.

ciałopozytywność co to znaczy

Definicja body positive w rysie historycznym

Ciałopozytywność to nic innego jak akceptowanie swojego ciała. To ruch społeczny propagujący ideę pozytywnego wyobrażenie o własnym ciele. Co to znaczy, że jest się ciałopozytywną osobą? To akceptacja wszystkich ciał, bez względu na ich formę, rozmiar, wygląd zewnętrzny. To propagowanie zmiany nastawienia do dbania o ciało w kontekście ćwiczeń i wszelkich zabiegów upiekszających. Przy czym nie chodzi tutaj o skrajne postrzeganie cielesności, jako przestrzeni, o którą nie trzeba dbać, bo jest się wolnym. Akceptowanie siebie na dobre i złe, w makijażu i bez niego, w dresie i spoconą podczas wysiłku fizycznego, jak i zmatowaną pudrem w pefekcyjnym outficie na wielkiej gali.

ciałopozytywność co to znaczy

Cialopozytywni aktywiści głoszą, że rozmiar jest tylko jednym z wielu wymiarów postrzegania i oceny ciał. W działaniach uwzględniają także kwestie uprzedzeń rasowych, trans, queer i związane z niepełnosprawnością. Przesłaniem bodypos jest opozycja do nierealnych standardów urody. Piękno jest jedynie konstruktem społecznym, które nie powinno mieć wpływu na poczucie własnej wartości jednostki.

Ciałopozytywność, a usprawiedliwianie niedoskonałości

W samoakceptacji swojego wyglądu chodzi o to, aby siebie kochać, bez względu na moment, życia w którym się znajdujemy. Osobiście akceptuję to, że na ten moment jestem otyła i noszę rozmiar 48. Ale z całego serca dążę do tego, by waga spadła, a moja sylwetka mieściła w normach zdrowotnych, a nie narzuconych przez media standardach postrzegania piękna. Nie obraża mnie kobieta, która się nie maluje, nie goli, nie szokuje mnie mężczyzna z mejkapem i wypielęgnowanym manicure. Ani rozmiar osób z którymi się kumpluje, ani tych, których nie znam. Nie przeżywam katuszy, gdy widzę kogoś ze źle dobraną fryzurą, ubraniem, czy z sylwetką odbiegającą od tego co się klika na Instagramie.

ciałopozytywność co to znaczy
Ciałopozytywność co to znaczy wg mam?

Jestem estetką i osobiście jestem fanką szczupłych i delikatnie umięśnionych mężczyzn, oraz wysportowanych i zaokrąglonych ciał kobiet. I to, że coś preferuję i mnie pociąga wizualnie, nie znaczy dla mnie nic więcej niż własne preferencje. Daję ludziom przestrzeń na bycie sobą i tego samego oczekuję od innych. Żyj i daj żyć innym, to moja własna interpetacja tego czym jest ciałopozytywność. Chyba każda dorosła ospba wie, że gusta się róznią i kulturalnie jest spuścić na ten temat zasłonę milczenia.

Po co ciałopozytywność kobietom, szczególnie mamom?

Dziewczynki rodzą się z ciałami, których od początku nienawidzą, ponieważ społeczeństwo nakłada na nas ogromną presję. By być zadbanymi, posłusznymi i zawsze uśmiechniętymi. Wiele z nas wyrasta w negatywnym wzorcu matki i babki, będącej wiecznie na diecie, narzekających na własne ciała, wbijających od narodzin, że trzeba sprostać chorym oczekiwaniom innych. Nasze ciała przestaja być nasze. Należą do opinii publicznej, do koleżanki, która porówna nas do siebie. Do matek, które nas krytykują i wyliczają kalorii. Potem do pierwszego kochanka, chłopaka i męża, który w mało przyjemny sposób zakomunikuje, że mogłybyśmy „coś ze sobą zrobić”

Lista życzeń jest długa. Wydepilować cipkę na zero. Kupować stanik z pushupem, schudnąć, pójść do fryzjera i rozjaśnić włosy na Dodę, Odłożyć kasę na operację biustu. Mieć zawsze zrobiony makijaż, doczepić rzęsy, zrobić hybrydę i być wysportowaną. Najlepiej by twoje ciało było wiecznie gładkie, jędrne i wysportowane. Precz z trądzikiem, zmarszczkami, cellulitem i rozstępami. Nie masz apetycznego tyłka w kształcie gruszeczki? Czym prędzej leć na siłownie robić przysiady itd. Wydawało by się, że lista życzeń świata wobec kobiecego ciała nie ma końca.

Matka też człowiek, a nawet kobieta

Gdy zostajemy matkami, nasz świat się skurcza, bardzo często do rozmiaru naszego dziecka. Mały człowiek dominuje naszą dobę i dyktuje warunki. Nie ma w tym nic absolutnie złego, gdyby nie ta presja społeczna i oczekiwania względem naszych ciał. Miednic, które wydały na świat nowe życie. Idealnie płaskich brzuchów, które nie są niestety idealne, bo co druga z nas cierpi na rozejście mięśnia prostego brzucha. I nawet nie wie, że do roku po porodzie, powinna udać się do fizjoterapuety i to skontrolować. We Francji jest to standard okołporodowy. W Polsce nie mówi się o tym nigdzie, najprędzej przeczytasz na matkowej grupie, na fejsie,

Kobiecość i cielesność schodzi w pewnym momencie na dalszy plan. W ogóle mnie to nie dziwi, bo niedosypianie, niedojadanie, bycie na nogach i w czuwaniu non stop, nie stwarza możliwości o dbanie o siebie, o ukochanie ciała. Aż chciało by się powiedzieć, szkoda! Bo moim zdaniem, każda świeżo upieczona mama powinna dostawać do wyprawki vouchery: na masaż, kosmetyczkę, depilację i pomoc do sprzątania i dziecka.

Ciałopozytywne miejsce na mapie Warszawy

Marzenia nic nie kosztują, ale prawda jest taka, że nikt o nas nie zadba lepiej niż my same. Jak odrobić lekcje z samoakceptacji i zacząć pracować nad swoją ciałopozytywnością? Myślę, że fajnie jest to zrobić w zaufanym, kobiecym kręgu, u mnie jest to Klub Aktywnych Mam. W piątek miałyśmy okazję spotkać się w SPAnko Ciałopozytywne Wellness na Winogronowej 19A w wilanowskiej części Warszawy.

ciałopozytywność co to znaczy
Ciałopozytywność co to znaczy dla ciebie?

Irmina, Maja i Agnieszka ugościły nasz Klub i dały możliwość porozmawiania o ciałopozytywności, na luzie, w zaufanym gronie. Co ciekawe, z dziećmi pod pachą, bo nie jest to takie proste i oczywiste, żeby zrobić coś dla siebie, mając maluchy pod opieką, przez większość dnia. W SPAnko Ciałopozytywne Wellness można zadbać o relaks swojego ciała, korzystając z bogatej oferty masaży. Możesz skusic się na masaż:

  • klasyczny
  • medytacyjny
  • relaksacyjny
  • sportowy
  • dla kobiet w ciąży
  • aromaterapeutyczny
  • tkanek głębokich.

W ofercie Spanka znajdziesz też wyjątkowe masaże: banką chińską, świecą, masłem shea, kamieniami, czekoladą, miodem, ciepłymi olejkami, czy balijski. Dla osób ceniących sobie bardzo wyjątkowy relaks, przygotowano masaż: Lomi Lomi Nui, Kobido, Pałeczkami Bambusowymi, a nawet dla Dwojga, To jeszcze nie wszystko, bo tutaj jest okazja zorganizować imprezę okolicznościową np. Wieczór Panieński, Baby Shower, Urodziny, Imprezę Firmową, czy Spa Day z Przyjaciółką. To również super pomysł na prezent i rozpieszczenie trochę siebie w ciałopozytywny sposób, lub zaproponowanie bliskim takiego ukochania swojego ciała.

ciałopozytywność co to znaczy

Czym dla mnie jest ciałopozytywność i co znaczy?

Idea ruchu body positive jest dla mnie przede wszystkim kierunkiem do bycia bliżej z własnym ciałem, uważniej i głębiej. Dbając o zdrowie, pokazujesz, że kochasz siebie w każdym wymiarze. Nasze ciało jest odzwierciedleniem naszych myśli. Dlatego tak ważne jest, by siebie polubić, pokochać i zaakceptować. Jestem więc wdzięczna moim wspaniałym Dziewczynom z Klubu Aktywnych Mam, że towarzyszyły mi w wyprawie do Spanko Wellness. Równocześnie bardzo dziękuję przemiłym Gospodyniom tego wyjątkowego miejsca za zaproszenie i porozmawianie o tym, czym jest dla każdej z nas ciałopozytywność.

A czym jest dla ciebie ciałopozytywność i co znaczy wśród twoich bliskich?